Rozhovor na tému SIBO z pohľadu lekárky klinickej alergológie a imunológie
Ako prvá lekárka, ktorá prijala
moje pozvanie na rozhovor s veľkým nadšením, je lekárka klinickej
alergológie a imunológie Mudr. Renáta Nádvorníková, ktorá pôsobí
v súkromnej ambulancii v Trenčíne. Jej ambulancia je zároveň aj
centrom estetickej medicíny. Liečbe SIBO sa venuje už piaty rok a svojim
pacientom radí a pomáha s väčším pochopením, keďže sama, ako
priznala, trpí týmto ochorením. Zároveň ju môžete sledovať na instagrame pod
názvom ,,vydrz_crevo_boh_ta_skusaʽʽ kde pridáva hodnotné informácie pre SIBO
pacientov.
V úvode sa Vám chcem veľmi pekne poďakovať za ochotu a čas, ktorý
ste boli ochotná venovať rozhovoru. Začala by som s tým, keby ste
čitateľom tak laicky objasnili čo si majú vlastne predstaviť pod pojmom SIBO a
aké sú také najčastejšie príznaky u ľudí trpiacich na SIBO.
SIBO- bakteriálne prerastanie tenkého čreva sa čoraz častejšie objavuje v našej populácii. Je dôsledkom zlého stravovania a stresu. Najčastejšie sa prejavuje zažívacími ťažkosťami ako sú: bolesti brucha, nafukovanie, netrávenie, hnačky alebo naopak zápcha. Na druhé miesto sú to kožné problémy - opuchy, najmä v oblasti pier a tváre, rôzne žihľavky, svrbenie pokožky. Veľmi často sa stretávame aj s inými problémami ako sú: chronická únava, silné migrény, silná a bolestivá menštruácia, alergie, poruchy imunity, bolesti svalov a kĺbov, arytmie, dokonca depresie. Príznakov je veľmi veľa a paradoxom je, že pacient navštívi takmer všetky ambulancie s ktorými súvisia jeho problémy, ale nález je všade v norme. Vyšetrenie diagnózy SIBO nie je jednoduché, ale hlavnou vyšetrovacou metódou je vodíkový výdychový test.
Pozastavila by som sa pri výdychovom teste na SIBO. Okrem výdychového testu, je možné aj iným spôsobom zistiť SIBO? Môže pri ňom vzniknúť aj tzv. falošná pozitivita resp. nesprávne namerané hodnoty ak nedodržíme diétu niekoľko dní pred vykonaním testu?
Presuňme sa teda ku samotnej liečbe SIBO. U mňa pozostávala liečba z antibiotickej liečby Normixom a fodmap diétou. Ako vy liečite svojich pacientov?
Samozrejme liečba Normixom je prvá voľba ale dá sa to zvládnuť aj bez neho. FODMAP dieta je najpopulárnejšia na Slovensku a na internete je o nej veľmi veľa informácii. Ja skôr preferujem tzv. FTD ( fast tract diet) o ktorej v slovenčine nie je zmienka. Ja mojich pacientov edukujem práve o tejto diéte, nakoľko aj mne pomohla a pacient pri nej nemusí úplne hladovať. Taktiež sú dôležité probiotiká a iné výživové doplnky.
Spomínali ste mi, že pri liečbe využívate „fast tract dietʽʽ. Mohli by ste čitateľom v krátkosti popísať v čom sa odlišuje táto diéta od fodmap diéty?
Fast track diéta nezakazuje určité potraviny ako FODMAP diéta, ale doporučuje určité skupiny potravín obmedziť. Jedná sa najmä o obmedzenie fruktózy, laktózy, škrobov, vlákniny a polyolov.
Je fodmap diéta resp. fast tract diéta vhodná pre všetkých pacientov trpiacich na SIBO alebo je potrebné zohľadňovať aj iné ochorenia pacientov?
FODMAP diéta alebo fast tract diéta sú najvhodnejšou voľbou pre pacientov so SIBO. Samozrejme je potrebné v strave zohľadniť ak pacient trpí zároveň histamínovou intoleranciou, intoleranciou na laktózu a iné gastreneterologické ochorenia, ktoré si vyžadujú vyradenie určitých potravín zo stravy. Takisto sa nám veľmi často stáva, že dlhodobé užívanie blokátorov protónovej pumpy ako sú omeprazol diagnózu SIBO zhoršujú, nakoľko vytvárajú vhodné prostredie v tenkom čreve na usídlenie veľkého množstva baktérií.
Prešla som si prísnou low fodmap diétou a teraz sa snažím udržiavať fodmap sacharidy pod kontrolou. Naučilo ma to prijímať v strave viac bielkovín, zdravých tukov a tomu aj prispôsobiť moje varenie. Zaradila som niektoré nové druhy potravín a snažím sa skúšať aj nové recepty. Máte aj vy nejaké nové jedlá, potraviny, ktoré ste si zaradili alebo ste si obľúbili a chceli by ste sa s nami o ne podeliť?
Každý pacient je individuálny s rôznymi stravovacími návykmi ( niekto je vegetarián, niekto neznáša niektoré druhy potravín), tu je ťažko radiť. Preto sa nedajú cielene zostaviť jedálničky. Taktiež hranica tolerantnosti jednotlivých potravín je u každého iná. Ja som sa s vyselektovaním potravín pre mňa vhodných trápila asi rok, preto upozorňujem mojich pacientov, že boj s týmto ochorením je “beh na dlhé trate”.
Chcela by som sa ešte dotknúť témy múk. Aké typy múk odporúčate využívať pri dlhodobom stravovaní? Pri mnohých fodmap receptoch sa využívajú bezlepkové múky alebo zmesi. Je toto lepšia voľba?
Dopredu upozorňujem že držanie bezlepkovej stravy pri tejto diagnóze je bezpredmetné. Niektorí sa domnievajú že pri vysadení lepku sa ich zdravotný stav polepší, ale práve bezlepkové múky obsahujú veľkú množstvo oligosacharidov. Takže to nie je riešenie. Dokonca podľa FTD je vhodnejšie pečivo z klasickej bielej múky- hand made- samozrejme všetko s mierou.
Každého čitateľa určite zaujíma či sa vieme tohto ochorenia úplne vyliečiť. Ak si budeme dlhodobo udržiavať nižší príjem fodmap sacharidov v strave, tak to môže okrem eliminácie symptómov viesť až k úplnému zbavenia SIBA?
Samozrejme, že pri dodržiavaní diétneho opatrenia sa zdravotný stav pacienta výrazne polepší. Ja mojim pacientom prízvukujem, že s odstupom času si môžu dovoliť potraviny, ktoré predtým netolerovali- nehovoríme však o polotovaroch a spracovaných potravinách, fast foode - hovoríme o základných potravinách. Nakoniec správna životospráva by mala byť alfa omegou pre každého jednotlivca, nakoľko rapídne rastie počet pacientov s civilizačnými ochoreniami.
Rada by som sa dotkla aj témy v súvislosti SIBA a tehotenstva. Ako môže telo reagovať práve v tomto období ak žena trpí na SIBO?
Pokiaľ bude dodržiavať diétne opatrenia nevidím v tom veľký problém.
Presne ako je napísané: reflux môže vyvolať SIBO a SIBO môže vyvolať reflux. Veľké množstvo gastrointestinálnych ochorení súvisí so SIBO.
Na našej ambulancii vyšetrujeme pacientov so širokého okolia. Pokiaľ má pacient záujem tak robíme edukačné sedenia kde pri čajíku u nás v centre estetickej medicíny - esthemed pacientov poučíme ako sa stravovať. Máme dostatočný časový priestor aj na zodpovedanie mnohých otázok, ktoré ich trápia.
Na záver, chceli by ste niečo odkázať čitateľom a SIBO pacientom?
Veľmi dôležité je nepodceňovať toto ochorenie, nie je smrteľné, ale vie riadne potrápiť a znepríjemniť život každého jednotlivca. Môj odkaz znie: nebáť sa ozvať a žiadať vyšetrenie na SIBO. Možno sa pacienti stretnú u mnohých lekárov s nepochopením, ale nech ich to neodradí a pokiaľ majú podozrenie na toto ochorenie tak vyhľadať najbližšiu ambulanciu kde ich vyšetria. Samozrejme sa môžu hlásiť aj u nás pokiaľ je to pre nich z časového hľadiska možné.
Ďakujem Vám veľmi pekne za rozhovor, poučné a povzbudivé slová, odborný
pohľad a prajem Vám veľa úspechov nielen v pracovnom ale aj osobnom
živote a veľa úspešne vyliečených SIBO pacientov.