Najčastejšie fodmap chyby
Keďže mi bolo diagnostikované SIBO, tak súčasťou
liečby okrem antibiotickej bola aj prísna low fodmap diéta. Lekár mi
v krátkosti priblížil čo zahŕňa prísna diéta a odporučil nutričného
terapeuta pre lepšie zostavenie jedálnička. Myslela som si, že diétu zvládnem
aj sama s minimálnou podporou nutričného terapeuta. Keďže som neporozumela
podstatu prísnej fázy diéty, tak nepríjemné symptómy pretrvávali a opätovné
dychové výsledky nepreukázali zlepšenie. Výrazne zlepšenie nastalo až po
opätovnej antibiotickej liečbe a pochopení prísnej fázy low fodmap diéty a
následne pomalej zaradzovacej fázy avšak pod drobnohľadom nutričného terapeuta.
V tomto článku sú preto priblížené najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia
dopúšťajú v diéte.
1. Čerpanie informácií z nedôveryhodných zdrojov – Zahraničné zdroje ponúkajú veľké množstvo FODMAP informácií, rovnako si môžete stiahnuť veľa aplikácii na rozlíšenie high a low fodmap potravín. Avšak ich informácie sa značne môžu líšiť. Najkvalitnejšie informácie ponúka Monash aplikácia a rovnako aj ich webová stránka pretože práve gastroenterológia z Monash Univerzity objavili fodmap diétu. Informácie, ktoré čerpám pre tieto články nájdete iba z overených zdrojov.
2. Bezlepková diéta– Low fodmap diéta zahŕňa aj bezlepkovú stravu na určité obdobie. Všetky bezlepkové výrobky sú zároveň low fodmap. Bezlepkové cestoviny či bezlepkový chlieb si môžete dopriať v diéte ale je dôležité si dať pozor na zloženie a množstvo. Bezlepkový chlieb môže obsahovať high fodmap sacharidy, pridané cukry a iné látky, ktoré sú nežiaduce a môžu zapríčiniť nepríjemné prejavy. Ak netrpíte alergiou na lepok alebo celiakiou, tak môžete postupne zaradzovať aj potraviny obsahujúce lepok. Avšak opäť platí si dávať pozor na množstvo a sledovať nepríjemné prejavy po ich zaradení. Rovnako aj pri zložení chleba obsahujúceho lepok čítajte zloženie a buďte opatrní s množstvom.
3. Bezlaktózová diéta – Low fodmap diéta je opäť aj bezlaktózová diéta kedy na určitý čas vylúčime lakózu zo stravy. Obsahujú ju najmä mlieko, jogurty a zmrzliny. Na trhu nájdeme veľa bezlaktózových produktov. Avšak opäť platí si dávať pozor na zloženie a čítať etikety aby sa v danom výrobku nenachádzali neželané fodmap sacharidy. Ak netrpíte laktózovou intoleranciou či alergiou, tak postupne zaradzujte laktózu a pozorujte či ju tolerujete dobre a do akej miery.
4. Nedodržiavanie správnych porcií – Ľudia zvyknú prijímať buď príliš veľké alebo príliš malé porcie fodmap potravín. Je dôležité si kontrolovať v aplikácií alebo v zozname aké množstvo danej potraviny sa považuje za low fodmap a aké množstvo za high fodmap. Napríklad brokolica patrí medzi low fodmap ak si doprajeme povolené množstvo. Ak to preženieme s množstvom brokolice, tak to môže spôsobiť nepríjemné symptómy. Opäť to však závisí aj od individuálnej tolerancie daného človeka.
5. Nekontrolovanie etikiet potravín – Neželané high fodmap zložky sa častokrát ukrývajú v malých písmenkách na zadnej strane potraviny, preto si starostlivo prečítajte zloženie daného výrobku pred jeho kúpou, naučte sa potrebné high fodmap sacharidy, ktoré v zložení nemajú čo hľadať.
6. Neplánovanie – Ak nie ste ešte zbehlí vo fodmap stravovaní, tak je podstatne náročnejšie siahnuť po správnom výrobku v obchode a pripraviť si vhodné fodmap jedlo so správnym zložením. Preto si plánujte jedlá vopred, urobte si zoznam potravín, ktoré budete potrebovať a opäť čítajte zloženie výrobkov.
7. Nehľadanie výživových alternatív – V prísnej fáze diéty sa vylúčia niektoré druhy zeleniny, ovocia či laktózy. Je dôležité preto neochudobňovať telo o dôležité vitamíny ako vápnik a vlákninu ale snažiť sa nájsť alternatívu v low fodmap stravovaní. Siahnite po low fodmap celozrnných obilninách akými sú hnedá ryža, quinoa či pohánka, jedzte low fodmap ovocie a zeleninu a kupujte bezlaktózové mlieko, jogurty, tvarohy a iné výrobky s čistým zložením.
8. Príliš dlhá low fodmap diéta – Je dôležité si uvedomiť, že prísna fáza low fodmap diéty má trvať maximálne od 2-8 týždňov. Ak dobre reagujeme, tak je potrebné postupne prechádzať do druhej testovacej fázy a zaradzovať potraviny. Keď nepociťujete ani v prísnej fáze diéty žiadne zlepšenie, tak je potrebné konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom alebo nutričným terapeutom.
9. Zlyhanie – Ak ste nemali správne nastavenú diétu, nekonzumovali správne potraviny, tak to konzultujte s lekárom, snažte sa vyhľadať pomoc nutričného terapeuta ale určite sa neobviňujte zo zlyhania. Takto sebe a ani svojmu tráveniu nepomôžete.
10. Low fodmap diéta bez pomoci – Môže trvať hodiny až dni kým nájdete dostatočné a správne informácie o diéte. Vyhnúť sa tomu môžete tak, že sa zveríte do rúk kvalitného nutričného terapeuta alebo aj tejto stránky, ktorá čerpá informácie z vlastnej skúsenosti, pomoci nutričného terapeuta a overených zdrojov.
Zdroj: Geraldine Van Oord APD – 10 most common mistakes made on the low fodmap diet and how to avoid them, 2021, Fodmap edition virtual show