Čo si mám predstaviť pod jednotlivými fázami FODMAP stravovania?
Často v mojich príspevkoch či receptoch spomínam, že daný recept nie je vhodný v prísnej fáze ale až v zaradzovanej fáze alebo naopak daný recept sa skvele hodí do prísnej low-FODMAP diéty. Nasledujúci článok vám preto podrobnejšie opisuje jednotlivé fázy aj s mojimi tipmi ako ich správne zavádzať.
1. Eliminačná fáza – môžeme ju nazvať aj prísnou fázou pretože je najprísnejšia ale zároveň trvá iba krátke obdobie. V tejto fáze je nevyhnutné vylúčiť všetky high-FODMAP potraviny v období od dvoch do šiestich týždňov. Je pravdepodobné, že zrazu budete mať pocit, že nemáte čo jesť pretože váš jedálniček sa výrazne zredukuje a vy nebudete môcť konzumovať mnohé potraviny na ktoré ste boli zvyknutí ich jesť možno aj každý deň. Bude to náročné obdobie ale musíte si uvedomiť, že eliminačná fáza trvá len pár týždňov počas ktorých sa výrazne uľaví vášmu tráveniu.
Nesústreďte sa na to čo nemôže jesť ale na to čo môžete jesť, nakúpte si vhodné potraviny, čítajte etikety, hľadajte, pretvárajte a vymýšľajte nové recepty, staňte sa kreatívny! Vymýšľajte recepty s rôznymi obmenami, ktoré vám pomôžu zvládnuť najťažšiu fázu. Neodporúča sa predlžovať ani dlhodobo fungovať na prísnej fáze pretože je to nezdravé a viac vám to uškodí. Viac o mojich tipoch pred začatím diéty uvádzam v týchto článkoch.
2. Testovacia fáza – môžeme ju nazvať aj zaradzovacou fázou, ktorá nasleduje po eliminačnej fáze počas ktorej sa high- FODMAP potraviny veľmi pomaly zaradzujú späť do vášho jedálnička a vy zároveň zisťujete aké potraviny zo skupiny high- FODMAP tolerujete a ktoré naopak neprospievajú vášmu tráveniu. Je dôležité ich zavádzať pomaly po jednej potravine aby ste si boli istý vašou reakciou na danú potravinu. Cieľom tejto fázy je rozdeliť si potraviny do 3 skupín: potraviny, ktoré tolerujete a ktoré môžete prijímať aj vo väčšom množstve, potraviny, ktoré tolerujete iba v malom množstvo a potraviny, ktoré vôbec netolerujete a budete ich musieť úplne vylúčiť z vášho jedálnička.
Zo začiatku vyberajte potraviny iba s jednou zložkou a začínajte radšej s menšími množstvami a postupne pridávajte. Ak začnete s veľkými porciami, tak je možné, že vaše telo zareaguje a vy danú potravinu vylúčite z vášho jedálnička a pritom by ste ju aj mohli konzumovať v menších množstvách.
Ak zistíte, že vaše obľúbené potraviny netolerujete, tak si nájdite za ne náhradu z radu low-FODMAP potravín, prispôsobení sa a zakomponovaní novej potraviny do rôznych receptov. Ak netolerujete kravské mlieko, tak ho nahraďte bezlaktózovým, sojovým, mandľovými, ryžovým alebo dokonca ovseným. Ak máte radi chlieb či dokonca sladké v podobe koláčov, tak siahnite po ryžovej, pohánkovej, pšenovej či ovsenej múke.
3. Život so SIBO – takto som sa rozhodla pomenovať aj moju stránku pretože predchádzajúcimi fázami si prejdete ale dôležité je to čo nasleduje po nich, dlhodobo udržateľná pestrá FODMAP strava.
[1] Jamie Woods – The Low-FODMAP DIET AND COOKBOOK